17.09.2015, 14:13
Daniel Ryciak

Krzysztof Majchrzak

Jeden z najbardziej twórczych gitarzystów basowych w Europie. Współtwórca formacji WESTON - MAJCHRZAK - GEMBALSKI "Magic Hands", Labirynt, Tie Break i Sunset. Współpracował z New Jazz Band, Street Blues, Symphonic Sound Orchestra Jarosława Śmietany. Od roku 1988 mieszka i tworzy we Francji.

Krzysztof Majchrzak

O szkole muzycznej pomyślał stosunkowo późno, bo w wieku 21 lat. Kiedy w częstochowskiej Szkole Muzycznej zwolniło się miejsce w klasie kontrabasu, Majchrzak podjął ostateczną decyzję o kierunku kształcenia. W szkole poznał Janusza Iwańskiego, Czesława Łęka i Antoniego Gralaka i razem z nimi stworzył zespół o nazwie Tie Break. W 1980 roku grupa pojechała do Krakowa na festiwal Jazz Juniors i zajęła pierwsze miejsce. W tym czasie Majchrzak zaczął mieć problemy z ręką, co zmusiło go do porzucenia kontrabasu. Postanowił grać na basie elektrycznym i przy tym instrumencie już pozostał.

Najważniejsze festiwale, na których Majchrzak wystąpił z zespołem, to Jazz nad Odrą (lata 1980, 1986) i Jazz Jamboree (1982-1983). Później razem z A. Przybielskim, W. Kiniorskim, A. Koreckim, M. Zduniakiem, J. Piaskowskim, J. Iwańskim, A. Gralakiem, S. Juvandiusem i H. Gembalskim grał w zespole New Jazz Band. Był także członkiem grupy Jarosława Śmietany Symphonic Sound Orchestra, w którym grali m.in. Zbigniew Namysłowski i Jan Ptaszyn Wróblewski.

Później stworzył zespół, który nazywał się Sunset. Koncertował też z Adamem Kawończykiem. W 1988 roku Majchrzak wyjechał do Francji. W jednym z wywiadów przyznał, że był to wyjazd w nieznane, bez kontaktów i znajomości. Jednak szybko udało mu się zaaklimatyzować. Rozpoczął współpracę z muzykami z zespołu Dune, później zagrał z Caravane Brocoli na spektaklu poświęconym Billie Holiday. Razem z Edgarem Ravahatrą brał udział w koncertach realizowanych przez radiostacje France Inter i Radio France Internationale. Wystąpił też na festiwalu muzyki francuskiej Francofolie w La Rochelle.

Jednym z ciekawszych projektów był duet z mołdawskim skrzypkiem – Oktavianem Tzaranou. Następnie muzyk przyłączył się do zespołu Tourmaline, z którym wyjechał na trasę koncertową do Kanady. Poza tym, Tourmaline wystąpił na festiwalach w Montrealu i w Quebeku, a nawet w kanadyjskim programie telewizyjnym. W 1993 roku Majchrzak rozpoczął współpracę z polskim bluesowym zespołem Tomasza Dziano Street Blues, z którym trzy lata później nagrał płytę pt. Driving Licence, a w 2000 roku kolejną, zatytułowaną Prodigal Son. W międzyczasie, razem ze Street Blues, brał udział w licznych festiwalach, a z Tomaszem Dziano, Philippe'em Garcią i Januszem Yaniną Iwańskim działał w zespole D.Y.M.

Rok 1994 przyniósł Majchrzakowi nowe projekty muzyczne, najpierw z Gembalskim i Garcią – Lonley Kosmiks, później słynne trio z Gembalskim i Zduniakiem – Labirynt. W 1998 roku zespół, przy współpracy saksofonisty Toma Bergerona, nagrał płytę pt. Labirynt, którą wydała amerykańska wytwórnia Teal Creek Records. Później powstał jeszcze album pt. Ethnic wydany przez Polonię Records. W 2004 roku, z okazji dziesięciolecia istnienia, grupa Labirynt wybrała się na tournée po Francji i nagrała materiał na nowa płytę EXIT. Krzysztof Majchrzak współtworzył także wiele innych zespołów, były to m.in. Exagere-Moi-Ensemble, Les Last X, Grand Duc, Mohican, Z`Ebra, Poesique, l`O.G.R.E, Whirled Jazz, M.B.G Orchestra. W 2001 roku uformował grupę, której był liderem – nazywała się Majchrzak Projekt. Z Yaniną i P. Garcią stworzył Trio Y.M.G. Ponadto grał z takimi muzykami, jak Tom Bergeron, Philippe Gilbert, Laurent Levasque, Wojciech Konikiewicz, Michel Godard, Rick Hollander a wcześniej Magic Slim, Bill Thomas czy John Primer.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij
https://www.high-endrolex.com/22