15.11.2012, 11:06
Daniel Ryciak

Adam Bałdych

Jest dziś jednym z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie. Zdobywca prestiżowej niemieckiej nagrody Echo Jazz - najważniejszą nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego. Od roku 2009 związany z prestiżowym wydawnictwem ACT.

Adam Bałdych

"Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego." pisał o nim Ulrich Olshausen na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung. Bałdych na nowo definiuje możliwości skrzypiec. Jego kompozycje natchnione są Polskim charakterem, ale nawiązują do współczesnych trendów. Bałdych przez krytyków nazywany jest jednym z najważniejszych talentów Europejskiej sceny jazzowej. Publiczność ceni go za osobowość, wizerunek, świeże spojrzenie na muzykę.

Wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie i jazzowe aspiracje parę lat później zdobywa stypendium w prestiżowym Berklee College of Music oraz kończy Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem. Już jako 15-latek potrafił urwać się ze sprawdzianu z biologii aby wsiąść w pociąg, a wieczorem grać w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu dla 3000 osób zebranych na festiwalu Wrocław Jazz.

Jest laureatem praktycznie wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce.

Grywał na największych festiwalach w kraju (JVZ Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days) oraz za granicą (Montreux Jazz Festival, London Jazz Festival, Jazz Baltica, JAK ART)

Debiutował doskonale przyjętym przez krytykę albumem Magical Theatre. W roku 2012 do sklepów trafiło jego pierwsze nagranie dla wydawnictwa ACT - Adam Bałdych & The Baltic Gang. Materiał został zarejestrowany w słynnym Hansa Studio w elitarnym składzie: Lars Danielsson - kontrabas, wiolonczela, Jacob Karlzon - fortepian, Morten Lund - perkusja, Verneri Pohjola - trąbka oraz Marius Neset - saksofon.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij