06.10.2011, 14:31
Daniel Ryciak

Janusz YANINA Iwański

Współzałożyciel zespołów Tie Break, Soyka Yanina, współpracownik Drum Freaks i Maanamu.

Janusz YANINA Iwański

Debiutował w 1970 na częstochowskich scenach w takich grupach jak: „Kalejdoskop”, „&Cerm” oraz „Reverberator”. Ta ostatnia osiągnęła wiele sukcesów na różnych amatorskich festiwalach i konkursach (I miejsce w festiwalu Dzień Dobry Piosenko i wyróżnienie indywidualne dla Iwańskiego na III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Młodzieżowej). W jego repertuarze od samego początku znajdowały się własne kompozycje.

W czasie średniej szkoły muzycznej (w klasie kontrabasu) pojawiło się u niego zainteresowanie improwizacją i jazzem takich artystów jak: John Coltrane, Charlie Parker, Miles Davis, Tomasz Stańko, Jan Garbarek, Lester Bowie, Art Ensemble of Chicago, Ornette Coleman, Bill Evans, Keith Jarrett, John McLaughlin, Gil Evans, James Brown, Wes Montgomery, James Blood Ulmer oraz Jon Hassell.

Po Jazz Jamboree w 1976, gdzie usłyszał takich wykonawców jak Gil Evans, Benny Goodman, Muddy Waters i wielu innych, podjął studiowanie muzyki jazzowej we własnym zakresie. W 1977 zaczął organizować z Krzysztofem Majchrzakiem i Czesławem Łękiem nowy zespół, tym razem jazzowy, który jesienią 1979 r. przyjął nazwę Tie Break. W 1980 zespół wygrał festiwal Jazz Juniors. Był to przełomowy moment w jego zawodowej karierze. Kolejne ważne zespoły, które współtworzył to: Free Cooperation (1983), punkowo-jazz-rockowa Svora (1984), w której powstawały pierwsze wspólne piosenki ze Stanisławem Soyką i w tym samym roku Woo Boo Doo. Jednocześnie Yanina poszukuje innych rozwiązań muzycznych koncertując w duetach jazzowych z Wojtkiem Konikiewiczem (p), Włodkiem Kiniorskim (sax), Zbyszkiem Brysiakiem (perc) a także z Tomaszem Stańką (tp). Wielki sukces przyniósł mu kolejny duet Soyka Yanina , który powstał w 1988 i zaowocował wieloma płytami oraz przebojami. Pod koniec 1993 ukazał się tomik wierszy pt. Sukienki i warkocze ilustrowany fotografiami Wojciecha Prażmowskiego. W 1995 pojawiła się pierwsza solowa płyta Yaniny Portret wewnętrzny, zawierająca piosenki z przebojem „Wielkie podzielenie”, który w 1994 wygrał sierpniową „Telewizyjną Muzyczną Jedynkę”, oraz utwory instrumentalne.

W 1998 Yanina zaprosił do współpracy młodych muzyków, tworząc kwartet jazzowy YANINA i KaPeLa. Zespół nagrał i wydał dwie płyty: 2001 oraz The Searchers For Something (album obok świetnych recenzji, został odnotowany m.in. w The Jazz Discography Toma Lorda – Kanada). W 2000 roku dołącza do zespołu Virtiual J@zz Reality Piotra Iwickiego. Od 1999 roku koncertuje z grupą Drum Freaks Milo Kurtisa. Na przełomie września i października 2003 roku z rąk Marka Jackowskiego Yanina przyjmuje zaproszenie do zespołu Maanam. Inne zespoły, z którymi współpracował to New Jazz Band (1983), Symfonic Sound Orchestra (1984), Stan d’Art (1986), Virtual J@zz Reality (2000), D. Y. M. Kolejny jazzowy projekt Yaniny to YANINA FREE WAVE premiera 06,05,2011 MTJ. Pod koniec 2007 r. wchodzą do Studio Radioaktywni w Częstochowie: Marek Jackowski, Yanina, Ginni Dominici, Andrzej Ryszka, Czarek Kaźmierczak, Marcin Lamch i Zuzanna Iwańska jako The Goodboys w celu nagrania szeregu piosenek o miłości.

Od 2001 roku wraz z Dariuszem Ciszewskim prowadzi listę przebojów Muzyczne Dary, reemitowaną dziś przez ponad 30 stacji radiowych.


Wydarzenia:

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij
https://www.high-endrolex.com/22