24.01.2008, 02:38
Daniel Ryciak

Piotr Baron

Od 20 lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie "Jazz Top" magazynu Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego i sopranowego. Nie pierwszy też raz pojawi się w Śląskim Jazz Clubie w ramach cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą.

Piotr Baron

Jest też wysoko notowany jako alcista i barytonista. Warto dodać, ze to nie tylko jeden z najciekawszych polskich jazzmanów, ale także jeden z czołowych saksofonistów w rankingach europejskich magazynów jazzowych. Ja sam o sobie mówi, kultywuje jazz spod znaku Johna Coltrane'a, Archiego Sheppa, Pharoaha Sandersa czy Alberta Aylera.

Piotr Baron debiutował w 1977 roku. Ma na swoim koncie współpracę z najznamienitszymi jazzmanami w tym kraju, jak m. in.: Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Henryk Majewski, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Zbigniew Lewandowski, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Darek Oleszkiewicz, Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski.
Współpracował też ze znanymi muzykami z zza oceanu, w tym z takimi tuzami jak: Ray Charles, Art Farmer, Billy Harper, David Murray, Kevin Mahogany, Jon Meyer, Eddie Henderson, Billy Hart, David Friesen, Ed Schuller oraz całe mnóstwo innych gwiazd.


Od 1988 występuje także z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi prowadzonymi przez Jacka Niedzielę, Jana Walczyńskiego i Bohdana Jarmołowicza w repertuarze jazzowym, rozrywkowym, ale także poważnym - współczesnym. Był solistą (saksofon sopranowy) poematu symfonicznego "Sceny z Macondo" autorstwa Jacka Niedzieli. Razem z Piotrem Wojtasikiem był solistą (saksofon tenorowy i klarnet basowy) cyklu "Monady" autorstwa Cezarego Duchnowskiego.
Piotr Baron nominowany był dwukrotnie do nagrody "Fryderyk" w kategorii jazzowy muzyk roku 2000 i 2004 roku. Nominację w kategorii jazzowa płyta roku otrzymały także autorskie płyty Piotra Barona - Bogurodzica i Reference.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij