18.04.2019, 11:13
Daniel Ryciak

Piotr Orzechowski

Pianohooligan

Piotr Orzechowski

To bez wątpienia jeden z najbardziej bezkompromisowych muzyków i twórców, sprawca wielu zawirowań na światowych scenach muzycznych. Powiedzieć, że scenach jazzowych, to powiedzieć tylko pół prawdy. Stąd też często problem z nim mają krytycy. Fani znacznie rzadziej, bo dają się po prostu porwać jego talentowi i wizji muzycznej.


Piotr jest także jednym z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Jest laureatem wielu nagród, w tym pierwszej nagrody na Montreux Jazz Solo Piano Competition, którą zdobył jako pierwszy Polak w historii tego legendarnego festiwalu.

Jest liderem kwartetu High Definition, z którym brylował na wielu festiwalach i konkursach, w tym Jazz Hoeilaart w Belgii. Z tym projektem gościł także w Śląskim Jazz Clubie oraz na festiwalu Jazz w Ruinach. Warto dodać, że do współpracy z kwartetem zaprosił giganta trąbki Randy’ego Breckera. Współpraca ta zaowocowała dwiema trasami koncertowymi – po Polsce i ... krajach Zatoki Perskiej.


W swojej twórczości nie ogranicza się do jazzu. Jego debiutancki, solowy album „Experiment: Penderecki” to zestaw aranżacji i własnych kompozycji inspirowanych twórczością Pendereckiego. Kolejny krążek był wypadem w świat muzyki wielkiego Jana Sebastiana Bacha (który odbył razem z Marcinem Maseckim oraz Capellą Cracoviensis). Ostatnie wydawnictwo to autorskie studium Orzechowskiego nad muzyką ludową, a w szczególności nad oberkiem.


Piotr nie stroni także od eksperymentalnych projektów. Dość przypomnieć koncert podczas festiwalu Saccrum Profanum, gdzie razem z gitarzystą zespołu Portishead, Adrianem Utley’em wykonał utwory z repertuaru Steve’a Reicha.

Otrzymał nominacje do najważniejszych polskich nagród: „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w 2012, „Gwarancje Kultury” TVP Kultura w 2019 oraz „Fryderyk” w latach 2013 i 2014.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij