08.05.2019, 10:59
Daniel Ryciak

Yumi Ito

Jeden z najciekawszych głosów na europejskiej scenie jazzowej.

Yumi Ito

Urodzona w Bazylei, mieszka w Szwajcarii. Jej korzenie sięgają jednak Japonii i … Polski, dorastała bowiem w japońsko-polskiej rodzinie muzyków.


W wieku trzech lat zaczęła grać na fortepianie, a pięć lat później zadebiutowała w orkiestrze kameralnej Zurychu „Zürcher Kammerorchester” w głównej sali koncertowej, grając drugą część Koncertu fortepianowego Mozarta Nr. 13, KV 415. W wieku trzynastu lat Yumi zaczęła brać lekcje śpiewu klasycznego z matką Margo Cadias. Dość szybko jednak skierowała się na ścieżkę pod tytułem jazz.


„Pociągał mnie jazz, ponieważ podobały mi się napięcia,„ dziwne ”akordy i improwizacja”.


Wśród jej wykładowców byli m.in. Lisette Spinnler, Gretchen Parlato, Theo Bleckmann, Efrat Alony i Bobby McFerrin. Ukończyła Bachelor of Arts w Jazz Vocal Performance na Uniwersytecie Sztuki w Zurychu (ZHdK), a następnie ukończyła studia magisterskie na University of the Arts w Bazylei.

W wieku dwudziestu czterech lat Yumi nagrała swój pierwszy album „Intertwined” wraz z Yves Theiler, Gabrielem Dalvitem i Yuri Goloubev w Londynie. Jako potrójna i jedyna reprezentantka Szwajcarii, Polski i Japonii była pierwszą wokalistką, która wygrała stypendium z Siena Jazz, a także została nagrodzona na legendarnym Montreux Jazz Vocal Competition w 2015 r. A warto dodać, że przewodniczącym jury były Al Jarreau.

Na Festiwalu Pokoleń Frauenfeld 2016 została wybrana do Generations Unit Band. W 2017 r. Wydała swój drugi album „Ypsilon” w duecie z Yves Theiler i wystąpiła na Off Beat Festival Basel. Od września Yumi jest częścią międzynarodowego programu „Focus Year Band”, który został założony przez Wolfganga Muthspiela w 2017 roku. Obecnie koncertuje z kilkoma projektami i pracuje nad swoim następnym albumem jako lider zespołu i kompozytor wraz z 12-osobową „Yumi Ito Orchestra ”


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij