19.07.2019, 11:33
Daniel Ryciak

Ed Cherry

Jeden z najwybitniejszych nowojorskich gitarzystów jazzowych, historia amerykańskiego sceny jazzowej, wieloletnie współpracownik Dizziego Gillespiego.

Ed Cherry

W latach od 1978 r. do 1992 współpracował, nagrywał i koncertował z legendą jazzu, z trębaczem Dizzym Gillespiem. Występował w kwartecie Gillespiego, w big bandzie oraz w The United Nation Orchestra, której płyta „Live at Royal Festival Hall” (Enja) zdobyła nagrodę Grammy.


Współpracował również z wieloma innymi wybitnymi wykonawcami jazzowymi jak Paquito D`Rivera, Henry Threadgill, John Patton, Jon Faddis, Hamiet Bluiett i Paula West. W latach 1997–1998 Cherry współtworzył latynoski jazz band „Crisol”, którego liderem był Roy Hargrove, i z którym występował w Havanie na Kubie. Obecnie jest liderem kilku własnych formacji i występuje niemal pod każdą szerokością geograficzną, od Ameryki przez Europę, aż po Azję.


Pojawiał się już w Polsce na koncertach realizowanych przez Śląski Jazz Club, za każdym razem wzbudzając podziw i aplauz publiczności.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij