22.09.2016, 10:10
Daniel Ryciak

Jorgos Skolias

jeden z najbardziej oryginalnych wokalistów polskiej muzyki. Jego talent docenił m.in link otwiera się w nowym oknie. Jarosław Bester, zapraszając do współpracy przy płycie „Book of Angels: Balan” (wydanej przez nowojorski Tzadik Records Johna Zorna) czy Bracia Olesiowie, z którymi stworzył niezwykłe trio Sefardix.

Jorgos Skolias

ur.1950 w Zgorzelcu - wokalista, kompozytor, jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów).

W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami "Nurt", "Grupa 1111", "Spisek Sześciu”.
Zawodową karierę rozpoczął w 1982 r. w jazz rockowej formacji „KRZAK”. Przez ponad rok współpracował z grupą "Osjan". Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji "Young Power" - jednej z kluczowych formacji polskiego młodego jazzu końca lat 80.
Eksperymentował muzycznie w zespołach tworzonych z Radosławem Nowakowskim (perkusjonista zespołu "'Osjan"), grupach "Tie Break", "Pick Up", "Free Cooperation", z Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim czy Krzysztofem Knittlem. Przez lata aktywnie działał na polu muzyki teatralnej i filmowej.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij