07.03.2024, 10:29
Daniel Ryciak

Leszek Kułakowski

Leszek Kułakowski

Leszek Kułakowski – kompozytor, pianista jazzowy, nazywany przez krytykę „wizjonerem jazzu”, teoretyk muzyki, pedagog, profesor zwyczajny klasy kompozycji i twórca akademickiego jazzu w gdańskiej Akademii Muzycznej. Kułakowski to artysta o ogromnej wyobraźni muzycznej; kreatywnie eksperymentuje ze swoją muzyką, także inspirując się Chopinem, folklorem kaszubskim, Trzecim Nurtem, projektami komedowskimi z yassowcami i aranżacjami Komedy na orkiestrę symfoniczną dla Tomasza Stańko. Laureat płyty roku „Eurofonia” w ankiecie Jazz Forum w 2000r. W dorobku ma kilkanaście autorskich albumów płytowych.

W twórczości kompozytorskiej zafascynowany jazzem, traktowanym jako tworzywo uniwersalnej narracji muzycznej. W małych formach jazzowych eksperymentuje z materią dźwiękową łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem ("Aleatomodalblues"), serializmem ("Seriablueslizm"), polimodalizmem i politonalnością ("Gonitwa nr 7"). Fascynacja muzyką i osobowością Krzysztofa Komedy inspiruje Kułakowskiego do organizacji Komeda Jazz Festival (odbywającego się w Słupsku i Gdańsku), by kultywować i rozwijać twórczo dzieło Krzysztofa Komedy, zwanego "Chopinem Jazzu".

Do najważniejszych utworów Kułakowskiego należą: "Missa Miseri Cordis" – na solistów, chór i orkiestrę, "Piano concerto" na fortepian z orkiestrą, "Sketches for jazz trio & symphony orchestra", "Dyskretny urok konsonansów" na orkiestrę smyczkową, "Ewencja", "Free Steps", "Walczyk Dekadencki" – na trio jazzowe i orkiestrę, "Eurofonia" na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę (kompilacja muzyki współczesnej, polskiego stylizowanego folkloru i jazzu), oraz "Aleatomodalblues", "Cap Ca Rap", "Repetition 2005" – na big band jazzowy.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij