20.03.2026, 10:28
Daniel Ryciak

Marek Raduli

Marek Raduli

W latach 80. i 90. XX wieku zasłynął jako świetny gitarzysta rockowy dzięki swojej współpracy z zespołami Banda i Wanda, Bajm, Grupa Tadeusza Nalepy i Budka Suflera.

Przełom wieków okazał się także przełomem w karierze Marka Raduli. Rezygnacja ze świata “top-pop” i rozpoczęcie działalności na własny rachunek zaowocowało niezwykłymi muzycznymi spotkaniami, płytami i niezliczoną liczbą koncertów.

Gitarzysta znany jest z tego, że doskonale odnajduje się w różnych stylistycznie konfiguracjach muzycznych. Zarówno autorskie projekty (PiR2, SQUAD), jak i intensywne uczestnictwo w zespołach Krzysztofa Ścierańskiego, Zbigniewa Jakubka, w super-grupie The Colors czy wreszcie w legendarnym Laboratorium – utrwaliły status Marka Raduli jako ikony ambitnej, niszowej sceny jazz-rockowej w Polsce.

Jako ważne pole jego działalności należy wymienić jeszcze udział w projektach bluesowych (poświęconych Jimi Hendrixowi i Tadeuszowi Nalepie), Irish-jazzowych (Carrantuohill), a nawet w aranżacjach muzyki Fryderyka Chopina na zespół rockowy i kwartet smyczkowy, z którym to od 2010 r. odwiedził największe miasta całego świata.

Jesienią 2013 roku Marek rozpoczął współpracę z Anną Wyszkoni – zrazu jako muzyk-instrumentalista, a wkrótce także jako producent, aranżer i szef muzyczny jej zespołu. Jednocześnie stale występuje i nagrywa ze sławną grupą Laboratorium, koncertując na największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. Równolegle, od wielu lat, Marek kontynuuje pracę w charakterze animatora i wykładowcy w klasach gitary, prowadząc zajęcia m.in. w Bolesławcu, Stalowej Woli czy na Bieszczadzkich Warsztatach Muzycznych.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij