19.10.2017, 20:00

Arek Skolik & His Men Play Mingus

19 października to rocznica urodzin Śląskiego Jazz Clubu, już 61 rocznica. To też doskonała okazja by zaprezentować artystę związanego ze Stowarzyszeniem (artystę znacznie młodszego od SJC, od razu dodajmy). Arek Skolik, nasz jazzclubowy kolega wydał nową płytę. Oczywiście, pod patronatem SJC. I właśnie ten materiał zaprezentuje podczas październikowego koncertu z cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą.

miejsce:
Klub Muzyczny 4art
44-100 Gliwice, ul. Wieczorka 22
prowadź do celu

Jak sam to ujął: „Nagranie jest efektem spontanicznego jam session w oparciu o kompozycje Charlesa Mingusa”. I, jak już wielokrotnie tego dowodził, Arek Skolik skupią się na pokazaniu siły tkwiącej w tradycji jazzowej, poprzez swoją energię, temperament i nieprzeciętną muzykalność.

Poniżej obszerne fragmenty recenzji autorstwa Adama Domagały:

„Czasy dla jazzu - nie wplątanego w najróżniejsze fuzje z Bóg wie czym - są takie, że kiedy pojawia się nagranie w stu procentach czyste gatunkowo, nie bardzo wiadomo, co z nim zrobić. Polecić młodzieży, żeby się uczyła? Liczyć na sentymentalnych purystów, którzy pamiętają, jak się grało, kiedy nie było Internetu i komórek i nie przyjmują do wiadomości, że świat i zdobiąca go muzyka się zmieniły? 

Skolik, saksofonista Jarek Bothur i basista Michał Jaros wzięli na warsztat muzykę Charlesa Mingus, który jest co prawda postacią w historii jazzu (osobowość, kreatywność, postawa życiowa, społeczna i polityczna) ikoniczną, ale jego kompozycje - biorąc pod uwagę ogromny dorobek - nie są dziś specjalnie popularne, więc tym bardziej zasługują, żeby je po mistrzowsku przypominać. Z tych bardziej znanych mamy tu „Fables of Faubus”, „Pithecantropus Erectus” i bodaj najsłynniejszą balladę Mingusa „Goodbye Pork Pie Hat” (z tekstem Joni Mitchell, stylowo wyrecytowaną i zaśpiewaną przez Patrycję Zarychtę). Każdy numer robi piorunujące wrażenie, a zamykający płytę „Jump Monk” to istna erupcja energii i entuzjazmu. Just like made in USA.

Jest to granie radosne i organiczne … swobodne, swingowo-bluesowo-bopowe, jakie najlepiej sprawdza się na żywo … zgodnie z taką formułą muzycy tej klasy, co Skolik i jego młodsi o kilkanaście lat partnerzy, mogliby wziąć na warsztat dowolny standard, a efekt byłby podobny, czyli porywający ..."
Adam Domagała, blog "Z Dżezem Lżej"


Arek Skolik - drums
Jarek Bothur - tenor sax
Michał Jaros - double bass
Patrycja Zarychta - voc

data: 19 października 2017, godz. 20:00
miejsce koncertu:
ul. Wieczorka 22
44-100 Gliwice

Bilety: 20 zł przedsprzedaż / 25 zł w dniu koncertu

Organizator i pomysłodawca:

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij