15.12.2016, 20:00

Bartek Pieszka Quartet feat. Nikola Kołodziejczyk

Rok jubileuszowy dla Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club, więc i sam cykl Czwartek Jazzowy z Gwiazdą będzie wyjątkowy w tym roku. Jak też ławo zauważyć, mamy w tym roku pewną kumulację jesienną, a to ze względu na fakt, że jesienią świętujemy jubileusz 60lecia Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club, czyli najstarszego stowarzyszenia jazzowego w kraju.

miejsce:
Klub Muzyczny 4art
44-100 Gliwice, ul. Wieczorka 22
prowadź do celu

I znowu będziemy się chwalić twórcami związanymi ze Stowarzyszeniem. W latach 1995 – 2004 wówczas jeszcze jako bardzo młody chłopak uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej w Gliwicach. Od dziecka był związany ze Śląskim Jazz Clubem w Gliwicach. Tutaj chadzał i grał na pierwszych jamach. Ukończył Wydział Jazz Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieloletnia współpraca ze stowarzyszeniem zaowocowała napisaniem pracy magisterskiej o temacie „Śląski Jazz Club – Półwiecze Najstarszego Stowarzyszenia Jazzowego w Polsce”. Na wybór tematu pracy wpłynęło również odkrycie, że dziadek naszego twórcy był w gronie „ojców założycieli” stowarzyszenia w 1956 roku. Praca została nagrodzona przez Prezydenta Miasta Gliwice i wygrała konkurs na najlepszą pracę magisterską o mieście Gliwice w 2009 roku. Dwa lata później ukazała się publikacja artykułu naszego twórcy na podstawie własnej pracy pod tym samym tytułem w Roczniku Muzeum w Gliwicach, tom XXIII.

Począwszy od roku 2010 Bartek Pieszka, bo o nim tu mowa, zostaje doceniany przez czytelników gazety Jazz Forum, i corocznie pojawia w ankiecie Jazz Top w kategorii „Wibrafon”.


www.bartekpieszka.pl


Od studiów na AM w Katowicach współpracuje też z Nikolą Kołodziejczykiem. W 2005 roku założył duet Snub Cube właśnie z Kołodziejczykiem. Zespół koncertował w Polsce i Niemczech, zdobywał laury na wielu konkursach Rok później, w 2006 roku powstał już w pełni autorski projekt Bartek Pieszka Quartet z udziałem Nikoli. Zespół był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na międzynarodowych oraz krajowych konkursach jazzowych. Razem nagrali płytę "Slow Motion".

Przyjrzyjmy się zatem bliżej pianiście.


Nikola Kołodziejczyk - pianista, kompozytor, dyrygent.

Zdobywca dwóch Fryderyków — Jazzowy Debiut Roku 2015 za suitę na orkiestrę jazzową „Chord Nation” i Jazzowy Album Roku 2016 za suitę „Barok Progresywny” z udziałem instrumentów ludowych, historycznych oraz improwizatorów. Stypendysta Berklee College of Music World Scholarship Tour, zdobywca wielu nagród - m.in. na Transatlantyk Instant Composition Competition, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Krokus Jazz Festival, Jazz Juniors i innych. Półfinalista Bosendorfer Solo Piano Competition na Montreux Jazz Festival 2007, nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015.

Jego muzyka była wykonywana oraz zamawiana przez: Metropole Orkest feat. Richard Bona (Holandia/Kamerun), Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (Bart van Lier: solista), Filharmonia Wrocławska oraz Festiwal Jazztopad, Filharmonia Łódzka i festiwal Kolory Polski, Stryjo, Jazz Orchester Regensburg, Nederlands Blasers Ensemble(Holandia), Konglomerat Big Band, Amine et Hamza M'Raihi (Tunezja), Filharmonia Szczecińska, Concept Art Orchestra (Czechy), Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, Nigel Kennedy Orchestra of Life Strings, Akademicka Orkiestra Barokowa (Katowice), Anna Hawkins (Nowa Zelandia), Michał Polcyn "Cuiaviana", Aga Kiepuszewska "Silence", Orkiestra L'Autunno, Multiplayer Ensemble, Karolina Skrzyńska, Adam Bałdych, Kid Brown, Małgorzata Hutek, Nika Lubowicz, Kuba Badach, Jana Gavacova, Big Band Małopolski.

Maria Schneider, zdobywczyni dwóch nagród Grammy pisze o nim: „Jestem pod głębokim wrażeniem jego muzyki. To muzyka potężna, twórcza, dopracowana do najmniejszych szczegółów, z duszą - dość niezwykła. Jego muzyczne przestrzenie są wspaniałe, a pomysły są bardzo oryginalne. Niesamowity twórca.”


www.nikola.deployed.pl


To chyba wystarczy za rekomendację. Na marginesie można dodać, że koncert będzie również premierą nowej płyty kwartetu.


Bartek Pieszka Quartet feat. Nikola Kołodziejczyk


Bartek Pieszka – wibrafon
Nikola Kołodziejczyk – fortepian
Maciej Szczyciński – kontrabas
Szymon Madej – perkusja

miejsce koncertu:
scena klubu muzycznego 4Art
ul. Wieczorka 22
44-100 Gliwice
www.4artgliwice.com

Organizator i pomysłodawca:

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice


   

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij
https://www.high-endrolex.com/22